Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita bilet la ordin avalizat de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita bilet la ordin avalizat de administratorul societatii

A incercat cineva sa execute un bilet la ordin avalizat de administratorul societatii?
In cazul BO avalizat de o persoana fizica, se poate urmari atat averea societatii emitente cat si averea avalistului.
Avalistul biletului la ordin raspunde in solidar cu societatea care a emis BO.
O.k., stiam acest lucru, insa intrebarea mea era daca efectiv ati facut o astfel de executare si in cazul in care raspunsul este da, daca si ce probleme ati intampinat din partea persoanei fizice?
Da, am facut efectiv o asemenea executare si am valorificat averea imobiliara a avalistului.
Executarea silita in acest caz poate fi initiata atat impotriva debitorului principal cat si al avalistului. Procedura care se parcurge este aceeasi in cazul ambilor obligati cambiali.
Singura problema care poate sa temporizeze executarea in cazul avalistilor persoane fizice este cea a bunurilor comune, respectiv daca BO a fost avalizat numai de catre unul dintre soti, atunci trebuie impartite bunurile comune inainte de inceperea executarii.
Am inteles, cu multumiri :bow:
katona ella a scris:

Singura problema care poate sa temporizeze executarea in cazul avalistilor persoane fizice este cea a bunurilor comune, respectiv daca BO a fost avalizat numai de catre unul dintre soti, atunci trebuie impartite bunurile comune inainte de inceperea executarii.

In acest caz, (in care trebuie facuta impartirea pentru executarea doar a unuia din soti) care sunt pasii de urmat din partea executorului ? Poate executorul sa faca demersuri de orice fel asupra imobilelor proprietate comuna (sechestru asigurator s.a.) inainte de impartire??? Care e modalitatea de impartire ?