Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nasterea fara asigurare medicala?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nasterea fara asigurare medicala?

Buna ziua,

Sunt gravida si urmeaza sa nasc in luna august a acestui an. As dori sa stiu care mai sunt reglementarile in acest moment referitor la nasterea/spitalizarea in cazul gravidelor fara asigurare medicala. Mentionez ca sunt necasatorita. Am inteles ca poate aduce adeverinta de munca/talon de pensie o ruda de gradul 1 cu gravida. Este adevarat sau trebuie platita spitalizarea si costurile operatie de cezariana?

Multumesc anticipat
1. Din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

2. Pentru asta trebuie sa mergeti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa primiti o adeverinta de asigurat. Intrebati inainte ce acte sa duceti.