Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie art 79 sau 81 conf noului cod republicat??/
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie art 79 sau 81 conf noului cod republicat??/

buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Astazi am avut doua decizii de incetare conf art 79-7 respectiv 79-4; conf Codului Muncii Republicat la 18.05.2011 art s-a schimbat in 81-4, respectiv 81-7.
Eu in decizia de incetare ce art pot sa trec? 79-7, 79-4 sau 81-7, 81-4??
Mai stiu ca si revisalul inca nu este actualizat conf Noului Cod al Muncii.
Sa inteleg ca pot elibera decizia pe art vechi ( 79-7, 79-4) pana cand se v-a actualiza revisalul??? Sau pot deja sa fac decizia conf art 81-7, respectiv 81-4 si in revisal sa ramana cu 79-7 respectiv 79-4.

Multumesc!
In Decizie se trece art.81 alin. .... C.mun., iar in REVISAL transmiterea se face cu art.79 alin. ... C.mun.
De cand am citit articolul asta nu mai am liniste,am luat codul muncii la citit de am inebunitX-(,poate nu stiu eu unde sa citesc,in codul muncii din cate stiu eu la sectiunea a 8-a Demisia a ramas la fel 79-4 si 79-7:(,pe cand la Art.81 spune de CIM pe perioada determinata,eu ce sa mai cred, luminati-ma va rog ,chestia este ca am facut un curs de resurse umane de curand si proful de legislatie si nu amintit nimic de astea ,am si un cod dat de pofesor cu modificarile facute,nu am gasit nimic din ce amintiti in articol.O zi buna
simavio a scris:

De cand am citit articolul asta nu mai am liniste,am luat codul muncii la citit de am inebunitX-(,poate nu stiu eu unde sa citesc,in codul muncii din cate stiu eu la sectiunea a 8-a Demisia a ramas la fel 79-4 si 79-7:(,pe cand la Art.81 spune de CIM pe perioada determinata,eu ce sa mai cred, luminati-ma va rog ,chestia este ca am facut un curs de resurse umane de curand si proful de legislatie si nu amintit nimic de astea ,am si un cod dat de pofesor cu modificarile facute,nu am gasit nimic din ce amintiti in articol.O zi buna

In data de 18.05.2011 , Codul Muncii a fost republicat .. unele articole avand acum o noua numerotare.
In sectiunea Documente Utile gasiti Codul Muncii republicat
www.avocatnet.ro/content/con...
multumesc frumos, nu mi-a dat prin cap sa citesc monitorul,ce ma mira este faptul ca am cumparat o carticica care continea codul muncii nou si e altfel numerotat,am sa ma orientez dupa monitor =D>.daca imi perimiteti inca o interbare,in cazul in care din motive economice soc isi restrange activitatea si concediaza sa zicem doi muncitori,acestia trebuie sa sa-si execute obligatoriu previzul chiar daca ei(muncitorii) nu doresc acest lucru si nici angajatorul si in baza caror articole se face incetarea?multumesc
1. Concedierea se va face cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si cu acordarea preavizului de 20 de zile lucratoare (art.75 din Codul muncii).
2. Codul muncii spune:
Art. 38
Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate.
3. Preavizul este dat prin lege deci concedierea fara acordarea acestuia este lovita de nulitate chiar daca ambele parti sunt de acord cu renuntarea le el.