avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu locuinta


Buna ziua,

Doresc o lamurire la urmatoarea speta:

- un imobil este vandut din proprietatea unei familii unei persoane( tatal sau mama unuia dintre cei doi soti coproprietari);
- persoana care cumpara, doneaza acel imobil unui copil minor al familiei care a facut vanzarea.

intrebare:
- in cazul in care ar aparea un sechestru asigurator asupra bunului vandut (ulterior actului de vanzare cumparare), in ce fel ar putea fi atacata vanzarea sau donatia;
- sechestul ar putea fi pus si asupra bunului primit ca donatie tinand cont ca unul din parinti este tutore al copilului minor?


Multumesc si o zi buna!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:51, 23 Iunie 2011
Sechestru asigurator impotriva minorului?
Nu se poate - ce datorii are minorul?
eu nu cred ca vor reusi sa puna sechestru pe imobil.
daca parintii sunt datori, creditorul trebuie sa reuseasca intai desfiintarea actelor prin care a sarit ap pana la minor (actul de vanzare si actul de donatie). greu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepuirle minorului pot fi atacate? luciffere luciffere Daca pe numele copilului meu se face un act de vanzare/cumparare a unui imobil, copilul intrand in posesia bunului imobil, bancile pota ataca actul de ... (vezi toată discuția)
Casa copilului minor angelmarian angelmarian pot trece o locuinta pe numele copilului minor(3 ani),cu un contract de vanzare-cumparare sau prin donare de la o matusa? daca parinti au datorie de exemplu ... (vezi toată discuția)
Pot transfera proprietatea, prin vânzare, copilului din a doua căsătorie? doresc să fac acest lucru pentru a nu împărți, mai târziu, moștenirea cu fratele lui vitreg datcumitica datcumitica Pot sa dau intreaga propietate cpilului cu care locuiesc?Mentionez ca dintr-o alta casatorie am un copil care este major,cu care nu am nici un fel de relatie ... (vezi toată discuția)