Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu locuinta

Buna ziua,

Doresc o lamurire la urmatoarea speta:

- un imobil este vandut din proprietatea unei familii unei persoane( tatal sau mama unuia dintre cei doi soti coproprietari);
- persoana care cumpara, doneaza acel imobil unui copil minor al familiei care a facut vanzarea.

intrebare:
- in cazul in care ar aparea un sechestru asigurator asupra bunului vandut (ulterior actului de vanzare cumparare), in ce fel ar putea fi atacata vanzarea sau donatia;
- sechestul ar putea fi pus si asupra bunului primit ca donatie tinand cont ca unul din parinti este tutore al copilului minor?

Multumesc si o zi buna!
Sechestru asigurator impotriva minorului?
Nu se poate - ce datorii are minorul?
eu nu cred ca vor reusi sa puna sechestru pe imobil.
daca parintii sunt datori, creditorul trebuie sa reuseasca intai desfiintarea actelor prin care a sarit ap pana la minor (actul de vanzare si actul de donatie). greu