Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Drepturi autor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Drepturi autor tva

Buna ziua
Am primit instiintare de la anaf ca am depasit plafonul de 119 mii ron pe anul 2009 si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva si sa platesc tva-ul din urma plus accesoriile generate. Am cateva nelamuriri:
1. eu nu stiam ca exista acest palfon la drepturi de autor ... nu a fost rea voiinta ci pur si simplu nu am stiut, iar in codul fiscal zice ca ANAF te anunta de problema in maxim 6 luni ... au trecut 18 luni pana sa ma anunte ... mi se pare ilegala treaba
2. din august 2010 lucrez cu un pfa cu norma neplatitor de tva. Anaf poate cere tva si pe veniturile din pfa?

Va multumesc!
e in regula, dar daca intrebati la biroul de asistenta contribuabili al oricarei directii generale de finante, va va raspunde exact ca mine, ca nu se cumuleaza.
daca intrebati la ghiseele afp-urilor, s-ar putea sa primiti rasunsuri evazive sau eronate.
de asemenea, puteti face o intrebare la activitatea de inspectie fiscala, serviciul inspectie fiscala persoane fizice. cred ca ei sunt cei mai in masura sa va raspunda.
(nu dvs. personal, ci asa in general).