Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal - cum aflu daca un salariat mai are un c.i.m. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal - cum aflu daca un salariat mai are un c.i.m. la alta unitate?

Cum as putea sa aflu daca un salariat mai are un alt c.i.m la alta unitate?
Daca nu intru in posesia deciziei de incetare a activitatii de la ultima unitate pot sa il angajez fara sa vad un act doveditor? Ce pot sa patesc?
Alin Popescu, administrator
Puteti sa il angajati fara nici o problema. Eventual cereti o declaratie pe propria raspundere in care sa specifice unde va fi deducerea de baza (cu toate ca nici aceasta nu mai este necesara). Daca mai lucreaza si in alta parte si nu va spune... este problema lui, nu a angajatorului.

Daca chiar doriti sa stiti situatia lui, mergeti la ITM cu CNP-ul lui si va vor spune unde mai are cim.
lorelayold76, utilizator
1. Codul muncii spune:
Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

2. Asadar puteti sa-l angajati. O persoana poate avea mau multe CIM in acelasi timp, daca poate sa le onoreze.
ninocica60@gmail.com a scris:

Cum as putea sa aflu daca un salariat mai are un alt c.i.m la alta unitate?
Daca nu intru in posesia deciziei de incetare a activitatii de la ultima unitate pot sa il angajez fara sa vad un act doveditor? Ce pot sa patesc?

Codul Muncii la art.35 alin.1 prevede cumulul de functii ale unei persoane la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.
Nu aveti cum sa aflati daca mai are sau nu un alt c.i.m. , decat daca salariatul respectiv va da o astfel de declaratie.
De asemenea, Codul Muncii nu mai prevede obligativitatea declararii functiei de baza.
nu,intr-adevar codul muncii nu mai prevede acest lucru,dar este vorba despre deducere personala.Daca ii acorzi deducere si nu are dreptul, si omul primeste notificare de la finante pe CNP-ul lui,atunci omul poate sa ....
Daca nu ii acorzi si afla din alta parte ca el avea dreptul la acei 250 cit este deducerea de baza,iar nu este bine.
Cu omul nu este bine nicicum
Eu zic sa il puneti sa dea o declaratie la angajare ca are/nu are:
-persoane in intretinere(daca are ce sunt)
-alt servici
-etc
Asa sunteti in regula
lorelayold76 a scris:

Daca chiar doriti sa stiti situatia lui, mergeti la ITM cu CNP-ul lui si va vor spune unde mai are cim.

Nu va obtine niciodata de la ITM aceste date ...:(