Forum Discuţii juridice Executare silită recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Executare silită

recuperare prejudiciu

Buna ziua,am o intrebare : daca o persoana nu are bunuri,conturi bancare sau alte venituri pe numele lui si nu poate fii executat silit pentru recuperarea prejudiciului( mentionez ca am apleat la o firma de executare silita si au gasit nimic pe numele acelei persoane) ce modalitate exista de a recupera banii,suma fiind de 6000 de euro.
Exista o alta solutie?
Va multumesc.
legal nu exista. Decat sa astepti sa fie bunuri/venituri. Si sa ai grija cu prescriptia.
Cred ca dragul nostru coleg sugereaza varianta cu trecutul Prutului, la fratii nostri din Republica Moldova . :)
Pana in prezent nimeni nu-i bate la recuperarea banilor :)
Referitor la prescriptie, daca in dorinta de a-mi recupera datoria am reusit sa-i fac poprire pe salariu doua luni la rand debitorului fara hotarare judecatoreasca numai cu adresa de executor bancar, poate fi considerata intrerupere a termenului de prescriere? Mentionez ca mai e un an din cei 3 ani de prescriere.
cum adica fara incuviintare a pus poprire un executor bancar? Nu are competenta sa o faca....
Ai recuperat ceva bani? Daca da, prescriptia s-a intrerupt
Daca un executor bancar nu are competenta sa faca poprire, deci daca nu a intrat in legalitate, atunci poprirea respectiva cum a intrerupt termenul de prescriere? Nu e nici prin instanta, nu e nici cu acordul debitorului.
executorul bancar poate executa doar creantele institutiei de credit unde lucreaza.
Poate s-a exprimat gresit.
Ne scapa multe lucruri. Nu avem toate datele.
Cum a pus poprire executorul bancar. Ce treaba are ala... Daca nu avem toate datele nu puteti primi un raspuns adecvat....
Daca era poprirea instituita de un executor judecatoresc in baza unui titlu executoriu si instanta a incuviintat executarea asa e ok, se intrerupe termenul de prescriptie