avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare

Buna seara, sotul a cumparat un apartament din banii parintilor inainte de casatorie, in 2004. In anul 2005 s-a cununat. In cursul anului 2010 relatia s-a degradat iar sotul a plecat de acasa la bunica. Sotia naste anul acesta in februarie un copil. Casa a fost vanduta cu obligatie de eliberare la 30.06.2011. Cu o parte din bani, sotul a cumparat un apartament de 2 camere, dar pe numele mamei lui, in care sa se mute sotia cu copilul. Sotia nu mai vrea sa elibereze apartamentul pana nu i se trece casa nou cumparata pe numele ei sau al copilului. Intrebare. Este obligat sotul sa-i asigure locuinta ei ? Noul proprietar al apartamentului poate sa o evacueze fortat in baza actului de vanzare cumparare ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:38, 25 Iunie 2011
1. Nu e obligat sa-i asigure locuinta. Daca o face, o face din pura constiinta fata de copil, nu din obligatie. Daca vrea sa faca o fapta buna, sa treaca apartamentul pe numele lui si pe numele copilului. Daca copilul va fi incredintat mamei, cei doi nu vor putea fi evacuati din apartament. Sotul datoreaza pensie de intretinere pana la implinira varstei de 18 ani a copilului indiferent daca face sa nu acest "gest".
2. Da, noul proprietar poate solicita evacuarea si e buna de plata pt cheltuieli de judecata, prejudiciu pt lipsa de folosinta a apartamentului, etc.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat
zice ca un avocat i-a spus ca 3 ani de zile nu o poate da afara din casa, adica fiind vorba de copil, caruia tatal ar fi obligat sa-i asigure locuita.
Sotul este obligat sa acorde intretinere sotiei si copilului din casatorie sau din afara casatoriei.
Acordarea ajutorului pentru intretinere presupune,printre altele si punerea la disapozitie a unui spatiu pentru locuit,in cazul in care sotia si copilul nu au o locuinta,iar sotul are domiciliu stabil.
Chuar daca sta cu parintii sotul este obligat aiba familia langa el.
Daca a vandut apartamentul,noul proprietar poate cere evacuarea,iar sotia si copilul se va muta acolo unde sotul are domiciliul stabil.
Imi cer scuze. Aveam impresia ca sunt in divort.

@ marius : Indicati-ne articolul de lege care prevede faza cu locuinta.
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat
marius33 a scris:

Sotul este obligat sa acorde intretinere sotiei si copilului din casatorie sau din afara casatoriei.
Acordarea ajutorului pentru intretinere presupune,printre altele si punerea la disapozitie a unui spatiu pentru locuit,in cazul in care sotia si copilul nu au o locuinta,iar sotul are domiciliu stabil.
Chuar daca sta cu parintii sotul este obligat aiba familia langa el.
Daca a vandut apartamentul,noul proprietar poate cere evacuarea,iar sotia si copilul se va muta acolo unde sotul are domiciliul stabil.


In legislatia SUA, probabil...;)

Alte discuții în legătură

Masa partajabila krista56 krista56 Buna seara. In cazul unui divort cu copil minor, tatal este obligat sa-i asigure locuinta mamei? Sotul a cumparat apartamentul si l-a mobilat integral inainte ... (vezi toată discuția)
Divort dianalipa dianalipa buna ziua.in urma cu o saptamana am intentat proces de divort sotului pt infidelitate.am o fetita de 11 ani ,eu nu am lucrat niciodata deci nu am nici un ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori turelu turelu Sunt casatorit din anul 2004. Dupa ce s-a nascut copilul in 2005 am vandut apartamentul in care locuiam (ce a apatinut mamei mele si vandut mie prin act ... (vezi toată discuția)