Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti daca este calculata corect pensia mamei....?
Mama a depus dosarul pentru pensionarea la limita de varsta pe 28.03.11
Este nascuta la data de 05.03.1952 si pe decizie scrie ca i se stabiles urmatoarele drepturi :
B.- pensie de asigurari sociale 649 lei
D. datele care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
1.varsta la data pensionari 59 de ani si 0 luni
2.varsta standard de pensionare in sistemul public 59 de ani si 0 luni
3......
4. reducerea varstei standard de pensionare pentru:
-conditii speciale, deosebite si/sau alte conditii de munca 4 ani si 6 luni
E. stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru
1. sistemul pubic - conditii normale de munca 28 de ani si 0 luni
F. stagiul total de cotizare relizat 35 ani 5 lini 12 zile
G. puncte realizate
1. numar total de puncte realizate 24,77273
2. punctajul mediu anual 0.88474
H. valoare punctului de pensie 732.8

[u]pe anexa scrie:
a. total de cotizare relizat , din care 35 ani 5 luni 12 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 1 luna si 6 zile
- in gr. II (lg.3/1977) 21 ani 1 luna si 6 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 5 ani si 3 luni
b. stagiu suplimentar realizat in conditiile art.99 Legea nr. 263/2010 este de 23 de zile
G. numarul total de puncte realizate 24,77273 din care:
1. numar realizate in sistemul public- conditii normale de munca 18,76058
2. numar de puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 2,28393
3.numar puncte aferente stagiului suplimentar 0.00021
4. numar puncte suplimentare pentru / grupe conditii de munca 3,72801

Intrebarea mea este daca este posibil ca dupa 35 de ani cotizati pensia sa fie doar 649 de lei ?
in cei 649 de lei intra si grupa? sau grupa este calculata seprat?
este cazul sa depuna contestatie pentru recalculare?

Da, in cei 649 de lei este si grupa de munca.
Referitor la depunerea unei contestatii, parerea mea este ca o puteti face, dar sansele de a obtine o marire a pensiei sunt aproape nule.
Pentru a va lamurii, sfatul meu este sa solicitati CJP de care apartineti eliberarea unei copii a buletinului de calcul a pensiei si sa sperati, impreuna cu toti cei care au beneficiat de iesirea la pensie dupa data de 01-01-2011 in conditiile legii 263/2010, in aplicarea la timp si corecta a articolului 170 a legii mai sus mentionate.
baican constantin, utilizator
multumesc, pentru raspuns.
oricum e strigator la cer....
pensia se stabileste in functie de contributiile date la fondul de pensii.