Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE

Buna ziua pe scurt va prezint problema:-un frate de al meu a primit donatie din partea parintilor o locuinta la tara si terenul aferent,dupa o perioada acel frate face un imprumut la banca si ipotecheaza casa,nemaiputand plati creditul pleaca din tara.Acum banca vrea sa execute silit acea ipoteca .Va rog sa imi spuneti daca noi ceilalti frati putem ataca donatia deoarece nu am fost si nu suntem de acord sa pierdem acel loc.Va rog respectos s-am spuneti ce putem face.Va multumesc anticipat
Nu aveti ce face dvs., fratii, in aceasta situatie.Nu veti putea nici ataca actul de donatie si nici sa impiedicati executarea silita a imobilului.Poate, daca doriti sa pastrati acea proprietate, sa achitati impreuna cu ceilalti frati datoria fratelui datornic, urmand ca ulterior sa recuperati de la el aceti bani.
Parintii mai traiesc?
Mahetin a pus o intrebare buna. Daca parintii nu mai traiesc, donatia se raporteaza si se imparte la toti copii.
O alta intrebare cheie este : donatia s-a facut cu scutire de raport? Eu as inclina sa zic ca da....uzual, bancile sunt rezervate la ipoteca unor bunuri dobandite prin donatie, solicitand scutirea de raport. Dar cine stie....