Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... alocatia pt copii
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

alocatia pt copii

am cetatenia romana acum am obtinut si cetatenia maghiara lucrez legal in ungaria copilul meu poate primi in ambele tari alocatia pt copii sau numai intr-o tara?
Potrivit Regulamentului European nr. 1408, „salariaţii, lucrătorii independenţi si membrii familiilor acestora care se deplasează în interiorul Uniunii Europene beneficiază de securitate socială“.
Prin urmare, aveti posibilitatea de a solicita alocaţiile pentru copiii aflaţi în îngrijire de la statul pe teritoriul căruia au locul de muncă .

Dacă statul de resedinţă al minorului este România, iar unul dintre părinţi lucrează aici, iar altul într-o altă ţară comunitară, atunci copilul îsi ia alocaţia de la statul român, urmând ca celălalt stat să acorde un complement diferenţial.
Pentru aceasta adresati-va Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale - Direcţiei Generale de Incluziune si Asistenţă Socială.