Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării eligibilitate prima casa 4
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

eligibilitate prima casa 4

Stie cineva unde se pot gasi criteriile de eligibilitate prima casa 4?Am avut pt scurt timp o locuinta pe numele meu in 2003 care s-a si vandut in acel an si nu stiu daca pot sau nu intra in programul prima casa 4.Raspunsurile pe care le-am primit pana acum sunt contradictorii .merci anticipat.
Pot accesa acest program si cei care detin/ au detinut deja o locuinta uc conditia ca aceasta sa nu aiba/fi avut peste 50 mp.
"Programul "Prima Casa 4" da posibilitatea si proprietarilor de locuinte dobandite in orice alt mod decat prin programul "Prima Casa" si cu o suprafata utila mai mica de 50 metri patrati sa beneficieze de prevederile programului guvernamental si sa achizitioneze o locuinta cu o suprafata mai mare."
Daca detin o locuinta cu o SU de 40 mp si vreau sa cumpar prin prima casa 4 a doua locuinta tot sub 50 mp am sanse sa se aprobe creditul sau trebuie neaparat ca a doua locuinta sa fie peste 50 mp? Am intrebat pe la mai multe banci dar nu am primit raspuns concret Multumesc

Nu conteaza daca suprafata locuintei pe care doriti sa o cumparati prin Prima casa 4 este mai mare sau mai mica decat 50 mp - doar pretul ei.
mikas, utilizator