Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa auto

eu am cumparat masina noua, in leasing, la tiriac leasing. in conditiile astea imi mai pot recupera taxa auto?
multumesc
1. Faceti o cerere la compania de leasing prin care solicitati sa va acorde imputernicirea pentru a putea incepe procedurile de recuperare a taxei auto iar sumele pe care le-ati putea obtine ca restituire de taxa sa fie recunoscute ca apartinand beneficiarului contractului de leasing, adica dumneavoastra;

2. Redactati o cerere catre Directia generala a Finantelor Publice a judetului in care locuiti pentru restituirea taxei. Atasati procura (notariala!) obtinuta de la societatea de leasing, cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si chitanta de plata a taxei;

3.Daca nu primiti un raspuns satisfacator in 45 de zile, va trebui sa va adresati instantei cu o cerere de chemare in judecata a Directiei de Finante Publice. Cererea se depune la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal a Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul si trebuie insotita de dovada cererii pe care ati facut-o la organul fiscal, precum si de raspunsul primit de la acesta.

Termenul pentru a actiona in justitie este de 6 luni de la data raspunsului negativ sau de la data expirarii termenului in care autoritatea publica trebuia sa raspunda.