Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs

Buna ziua,

Daca am pierdut in instanta un proces si nu am facut recurs in 15 zile, mai pot face ceva???Sau se poate incepe de la inceput????Multumesc
Buna ziua !
In aceste conditii ati decazut din dreptul de a ataca cu recurs hotararea instantei de fond , acesta fiind acum definitiva si irevocabila .
buna ziua. din pacate, orice actiune este tardiva , deci sunteti decazut in acest moment din orice cale de atac, sentinta ramand definitiva si irevocabila.
Maria161 a scris:

Buna ziua,

Daca am pierdut in instanta un proces si nu am facut recurs in 15 zile, mai pot face ceva???Sau se poate incepe de la inceput????Multumesc

Numai pentru alte motive puteti promova o noua actiune in instanta ... intrucat daca se constata ca sunt aceleasi parti, acelasi obiect si aceeasi cauza intervine autoritatea de lucru judecat si cererea va va fi respinsa.
Desigur, se poate formula Recurs si peste termenul de 15 zile, pentru anumite motive temeinice. Pana sa va ganditi sa formulati o noua cerere de chemare in judecata, uzitati de toate caile de atac, in cazul dumneavoastra. Recurs, Revizuire, Contestatie in anulare. Nu este indicat sa riscati formularea unei noi cererei deaorece puteti fi pus in situatia in care vi se poate invoca in cadrul noului dosar exceptia de lucru judecat.