avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... CE DREPTURI AVEM IN RELATIA CU SOCIETATEA DE ASIGURARI?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

CE DREPTURI AVEM IN RELATIA CU SOCIETATEA DE ASIGURARI?

POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES FOLOSIREA PIESELOR SECOND-HAND LA REPARATIE?
POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES REPARAREA IN REGIE PROPRIE?
POATE ASIGURATORUL SA REFUZE REPARAREA IN SERVICE DE FIRMA[REPREZENTANTA],PE MOTIV CA
ESTE PREA SCUMP?

VA MULTUMESC PENTRU AJUTORUL PRIMIT





Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 00:27, 31 Iulie 2008
Depinde ce fel de asigurare e aplicabila cazului dvs.
1. Daca vorbiti de o asigurare CASCO, sunt aplicabile dispozitiile din contract.
2. Daca e operabila o asigurare RCA, se aplica Norma CSA aflata in vigoare la data accidentului.
Dar, indiferent care tip de asigurare ar fi valabila in cazul dvs. toate cele trei situatii prezentate constituie un abuz din partea societatii de asigurare ( la avarierea unei piese, solutia e de inlocuire cu una noua, nu cu o piesa folosita, repararea in regie proprie o solicitati dvs. si nu poate sa fie impusa de asigurator, cea de-a treia varianta e deasemeni nelegala, intrucat asiguratorul, in caz de dauna, trebuie sa plateasca pana la valoarea reala a autovehiculului, stabilita in ambele forme de asigurare, CASCO sau RCA).

Tot ce ati prezentat, constituie tot atat de multe motive de a-i actiona in judecata cu reale sanse de castig.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Iulie 2008
Doinita Stingaciu, Avocat
POPESCU NICULAE a scris:

POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES FOLOSIREA PIESELOR SECOND-HAND LA REPARATIE?
POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES REPARAREA IN REGIE PROPRIE?
POATE ASIGURATORUL SA REFUZE REPARAREA IN SERVICE DE FIRMA[REPREZENTANTA],PE MOTIV CA
ESTE PREA SCUMP?

VA MULTUMESC PENTRU AJUTORUL PRIMIT




La toate cele trei probleme un singur raspuns: NU
Respectiva societate de asigurari procedeaza astfel pentru a plati o despagubire mai mica
Numai bine va doresc

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme recuperare dauna.la unii dauna totala la ceilalti nu claus10 claus10 In urma cu 1 luna si jum a avut un eveniment auto.Cineva a intrat in intersectie pe rosu si m-a lovit din lateral.Tipu era asigurat la Omniasig.Am deschis ... (vezi toată discuția)
Accident cu daune materiale- vinovat-calitate asigurat prin rca bumbu bumbu La data de 30.06.2008 am fost impicat intr-un accident rutier cu pagube materiale in care eu iesind de pe un drum lateral si avand in dreapta mea un lan de ... (vezi toată discuția)
Refuz accept plata integrala casco omniasig cristidas cristidas Buna ziua, Am o problema referitoare la o despagubire in cazul unei asigurari CASCO Omniasig. Pe scurt este vorba de faptul ca Omniasig nu imi accepta plata ... (vezi toată discuția)