Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... CE DREPTURI AVEM IN RELATIA CU SOCIETATEA DE ASIGURARI?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

CE DREPTURI AVEM IN RELATIA CU SOCIETATEA DE ASIGURARI?

POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES FOLOSIREA PIESELOR SECOND-HAND LA REPARATIE?
POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES REPARAREA IN REGIE PROPRIE?
POATE ASIGURATORUL SA REFUZE REPARAREA IN SERVICE DE FIRMA[REPREZENTANTA],PE MOTIV CA
ESTE PREA SCUMP?

VA MULTUMESC PENTRU AJUTORUL PRIMIT

Depinde ce fel de asigurare e aplicabila cazului dvs.
1. Daca vorbiti de o asigurare CASCO, sunt aplicabile dispozitiile din contract.
2. Daca e operabila o asigurare RCA, se aplica Norma CSA aflata in vigoare la data accidentului.
Dar, indiferent care tip de asigurare ar fi valabila in cazul dvs. toate cele trei situatii prezentate constituie un abuz din partea societatii de asigurare ( la avarierea unei piese, solutia e de inlocuire cu una noua, nu cu o piesa folosita, repararea in regie proprie o solicitati dvs. si nu poate sa fie impusa de asigurator, cea de-a treia varianta e deasemeni nelegala, intrucat asiguratorul, in caz de dauna, trebuie sa plateasca pana la valoarea reala a autovehiculului, stabilita in ambele forme de asigurare, CASCO sau RCA).

Tot ce ati prezentat, constituie tot atat de multe motive de a-i actiona in judecata cu reale sanse de castig.
Doinita Stingaciu, Avocat
POPESCU NICULAE a scris:

POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES FOLOSIREA PIESELOR SECOND-HAND LA REPARATIE?
POATE ASIGURATORUL SA CEARA EXPRES REPARAREA IN REGIE PROPRIE?
POATE ASIGURATORUL SA REFUZE REPARAREA IN SERVICE DE FIRMA[REPREZENTANTA],PE MOTIV CA
ESTE PREA SCUMP?

VA MULTUMESC PENTRU AJUTORUL PRIMIT

La toate cele trei probleme un singur raspuns: NU
Respectiva societate de asigurari procedeaza astfel pentru a plati o despagubire mai mica
Numai bine va doresc

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto