Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcere din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcere din CIC

Buna ziua,
In luna noiembrie inceteaza concediul pentru cresterea copilului. Doresc sa stiu ce drepturi am la intoarcerea la munca. Pot fi concediata ?
Multumesc anticipat
Legea nr 202/2002 republicata , privind privind egalitatea de sanse intre femei si barbati prevede la art.10 alin.7 urmatoarele:
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

De asemenea, angajatorul , in conditiile legii, poate dispune concedierea dvs. la revenirea din CCC.