Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... am cumparat un produs de pe internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

am cumparat un produs de pe internet

Am cumparat un produs de pe internet care are un cablu de alimentare la 220 v , executat astfel ca mufa de introdus in aparat este metalica (una folosita la cuplarea unui difuzor ) si a produs arsuri la mana la o utilizare neatenta (a scos mufa din aparat fara sa-l scoata din priza de 220v ). Acest aparat zicase ca este medicinal , nu cred ca este autorizat si are publicitate pe internet (pot spune pe ce site ??) Unde pot sa reclam ? va multumesc.
exista vreo lege care reglementeaza comertul prin internet si publicitatea la produse care nu respecta regulile de protectie ??? va multumesc.
in cazul in care produsul a fost achizitionat de la o persoana juridica puteti face reclamatie la anpc.