Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire cim determinat

buna ziua,
am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata?

determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data de 30.06.2011 pe perioada cresterii temporare a activitatii angajatorului.

ii fac decizia cu 30.06 sau 01.07.2011>
multumesc.
Ultima zi de muncă este 30.06.2011.Decizia poate fi chiar anterioară acestei date,dar perioada se încheie la 30 iunie 2011.
da ultima zi de munca este 30.06.2011
incepand cu 01.07.2011 inceteaza cim cf art 56 lit i, e corect , nu?
Da, este corect. Contractul de munca inceteaza incepand cu data de 01.07.2011.
ultima zi de munca este 30.06.2011, incetarea contractului se face tot cu aceasta data (adica in Revisal la data incetarii apare data de 30.06.2011). Data de 01.07.2011 este prima zi in care nu mai lucreaza la firma respectiva si poate aparea angajat la alta firma.

Potrivit art. 56 al. 2 din Codul muncii, constatarea cazului de incetare de drept se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului

Si eu am o nelamurire legata de contract pe perioada determinata: prelungire prin act aditional la acelasi contract=se considera a fi un alt contract in seria celor 3 consecutive? Sau este vorba de acelasi contract si mai pot face doua contracte in limita celor 36 luni (oricate prelungiri au fost pentru primul contract)?