Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire cim determinat

buna ziua,
am o nelamurire, cand expira acest contract pe durata determinata?

determinata, de 3 luni, pe perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data de 30.06.2011 pe perioada cresterii temporare a activitatii angajatorului.

ii fac decizia cu 30.06 sau 01.07.2011>
multumesc.
La data de 01.07.2011, in speta, c.i.m. este deja incetat de drept ... nu are cum sa inceteze la 01.07.2011 , cad durat lui este pana la 30.06.2011 ...
in cim se specifica durata contract clar [perioada cuprinsa intre data de 31.03.2011 data de 30.06.2011

durata lui nu este pana la 30.06.2011, este intre data de 31.03(prima zi) si 30.06.2011 ultima zi de lucru
cred ca e o problema de interpretare, data expirarii este prima zi , dupa ultima zi de lucru, adica 01.07
eu am procedat cum a spus si dl TudorValeriu
multumesc.
freeelis a scris:

La data de 01.07.2011, in speta, c.i.m. este deja incetat de drept ... nu are cum sa inceteze la 01.07.2011 , cad durat lui este pana la 30.06.2011 ...

Daca perioada pentru care salariatul a semnat ca lucreaza este pana la data de 30.06.2011, deci aceasta este ultima lui zi de lucru in societate, angajatorul nu ii poate inceta contractul cu aceasta data, ci din ziua urmatoare.
M-am uitat in cartea mea de munca si am vazut cum au procedat ceilalti.( eu am toate contractele, act aditionale si deciziile de incetare si am avut dupa ce sa ma ghidez).
Am ajuns la concluzia ca ultima zi lucrata la unitatea respectiva = 30.06.2011 ; tot cu aceasta data inceteaza si CIM , pt nu poate inceta la o data cand de fapt el este deja incetat.
De exemplu am avut somaj , dar intre timp mi-am gasit de munca. Cei de la somaj mi-au operat pe cartea de munca ca de la data de -sa zicem in cazul nostru 30.06.2011 se suspenda somajul pt pe data de 01.07.2011 ma incadrez la unitatea x. In acest caz 30.06.2011 este ultima zi pt care beneficiez de somaj
florisp2009, utilizator
rocristina a scris:

freeelis a scris:

La data de 01.07.2011, in speta, c.i.m. este deja incetat de drept ... nu are cum sa inceteze la 01.07.2011 , cad durat lui este pana la 30.06.2011 ...

Daca perioada pentru care salariatul a semnat ca lucreaza este pana la data de 30.06.2011, deci aceasta este ultima lui zi de lucru in societate, angajatorul nu ii poate inceta contractul cu aceasta data, ci din ziua urmatoare.

Poate imi spuneti si mie unde este prevazut acest lucru ? ... art.56 lit.i C.mun. se exprima destul de clar cu privire la data incetarii unui c.i.m. incheiat pe durata determinata cand ii expira durata pentru care a fost incheiat ....

Art.56 alin.1 C.mun. : Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
.....

Prin urmare, nu scrie ca inceteaza in ziua urmatoare celi in care a expirat termenul pentru care a fost incheiat c.i.m.