avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Indemnizatia de crestere copil redus cu 15 % din 1 iulie 2010 era numai pentru 6 luni nu-i asa?Nu ar trebui sa primesc suma intreaga inaintea taierii celor 15 % inca de la inceputul anului?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:37, 30 Iunie 2011
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

2. Asadar incepand cu data de 01.01.2011 se recalculeaza indemnizatia pentru CCC ca 75% din media veniturilor.
3. Pentru asta trebuia sa primiti o noua decizie de la AJPS.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil de la 1 ianuarie 2011, in continuare gustimail80 gustimail80 Buna ziua, Sunt in concediu de crestere a copilului de la 14.06.2010. Am optat pentru 85% si pentru jumatate din luna iunie 2010 am primit intocmai. De la 1 ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului de la 1 ianuarie 2011 Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Si totusi de la 1 ianuarie 2011 se dau inapoi cei 15% luati din indemnizatie? (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere copil 2011 anicoleta anicoleta Buna, Am o nelamurire as fi recunoscatoare daca ma puteti lamuri, eu am nascut pe data de 23.07.2010 conform legii indemnizatia de crestere copil s-ar fi ... (vezi toată discuția)