Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal pt incetare cim prin demisie art 81(7)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal pt incetare cim prin demisie art 81(7)

Am un angajat pt care inceteaaza cim cu 01.07.2011 cf art 81 alin 7 codul muncii republicat.
1) Revisal nu este actualizat. Motivul incetarii in revisal este art 79 alin 7.
In acest context decizia o fac dupa cm actualizat iar in revisal aleg ca motiv al incetarii cim art 79 (7). Este corect?
2) Care este termenul de depunere al revisal in acest caz (incetare cim la 01.07.2011)?
1) Corect cum ati spus, in decizia de incetare treceti cf noului Cod al Muncii, iar in revisal va conformati
2) Incetarea CIM se trece in Revisal in ziua incetarii si se transmite catre ITM in aceeasi zi
Intrebare: Daca data la care inceteaza termenul de preaviz(20 zile lucratoare) este o zi nelucratoare, cu ce data se face incetarea CIM si cand se introduce in REVISAL?
Multumesc anticipat de raspuns!
Incetarea se va face cu data incetarii termenului de preaviz , chiar daca aceasta zi pica intr-o zi nelucratoare.
Si in revisal cand se introduce? Contractul inceteaza pe 6 august. Il introduc vineri sau luni?La data incetarii, adica sambata 6 august, nu este nimeni la serviciu!Multam mult!
1. HG 500/2011 spune ca se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca.
2. In cazul dvs. il puteti inregistra vineri, in preziua incetarii CIM.