Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot conduce o masina daca nu sunt propietar, fara o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot conduce o masina daca nu sunt propietar, fara o procura din partea propietarului?

Am urmatoarea problema.... Am imprumutat masina unui prieten pentru a merge intr-un oras vecin cam 60 km. Am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere la intrarea in Tg-jiu pt control
Am avut toate actele in regula .....Totusi politistul m-a intrebat a cui este masina . Am raspuns ca a unui prieten. . M-a intrebat procura din partea propietarului am? am spus ca nu ..in final ca si cand mi-ar fi facut o mare favoare mi-a dat actele si mi-a permis sa plec.
Intrebarea mea ...
Comform legislatiei in vigoare nu pot conduce o masina daca nu sunt propietar, fara o procura din partea propietarului?????????
Ba da sepoate conduce dar atunci cand au loc filtre de circulatie si se cauta o masina furata daca se brodeste sa aiba marca aceeasi cu a dv va fi mai greu sa dovediti ca nu este furata si ca v-a fost incredintata de proprietar. Procura este necesara mai mult la parasirea tarii cu masina altcuiva.
In Romania puteti conduce o masina luata cu imprumut. Imprumutul poate fi un contract incheiat verbal. Dar, daca va opreste Politia, este bine sa puteti face dovada imprumutului etc.