avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lege pentru modificarea ºi completarea Ordonanþei de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lege pentru modificarea ºi completarea Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr.195/2002 privind circulaþia pe drumurile publice, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare

Ce inseamna A DETINE un autovehicul, in sensul OUG 195/2002? Adica, daca ma aflu la volanul unui autovehicul ce nu-mi apartine, inseamna ca il detin in acel moment? Sa presupunem ca un prieten sau o ruda cu domiciliul in alta tara, aflat in vizita la mine, mi-a imprumutat autovehiculul sau: inseamna ca trebuie ca in prealabil sa-mi faca o procura notariala tradusa? E absurd. Nici pe timpul lui Ceausescu nu a existat o asemenea prevedere.
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 16:07, 5 Ianuarie 2012
Depinde de context. In tara nu ai nevoie de procura desi este indicat acest lucru, fie chiar si un act sub semnatura privata, de exemplu eu iti imprumut masina, tu te duci cu ea la furat, daca eu nu demonstrez ca ti-am imprumutat-o fara sa stiu sau sa anticipez ca o vei folosi la furat, pot fi pus sub acuzare ca si complice.
In fine, recunosc ca nu am citit noul text al ordonantei, insa daca ilpostezi aici poate in analizam .
Normele metodologice de aplicare a OUG195/2001 foloseste termenul de proprietar al autovehiculului si cel de detinator mandatat( e vorba de procura autentica incheiat la notariat).
Din acest articol, eu inteleg alceva privind incredintarea temporara(imprumutul)
Art.39. - Proprietarul sau deţinătorul unui vehicul este obligat să comunice poliţiei rutiere, la cererea acesteia şi în termenul solicitat, identitatea persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe
drumurile publice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prin decizia Îccj (complet ril) nr. 11/2017 (m. of. nr. 750/19.09.2017): ... petrica_pascal petrica_pascal Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. nr. 750/19.09.2017): Art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 ... (vezi toată discuția)
Date solicitate politia locala jon123 jon123 buna ziua, In 4 martie am parcat neregulamentar in alt oras. Peste 20 zile imi vine o comunicare in care, politia locala de acolo ma instiinteaza sa le ... (vezi toată discuția)
Contraventie cod rutier ContSters139791 ContSters139791 Buna seara am o intrebare, in calitate de proprietar al unui auto, daca nu conduc eu masina , cheile stau acasa la parintii mei, si masina este implicata ... (vezi toată discuția)