Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare teren

buna,
va rog sa ma sprijiniti in gasirea unei solutii la problema pe care o am:
- in 2004 , firma cumpara un teren extravilan(2 parcele separate) cu contracte de vanzare-cumparare de pe titlu de proprietate, cu banii asociatului unic.Asociatul unic la vremea de atunci nu putea justifica cu acte cetatenia romana si a fost nevoit sa infiinteze firma pentru a putea cumpara terenul.Nu s-au facut demersurile de publicitate si intabulare atunci, n-au fost facute inregistrari in contabilitatea firmei si nici nu s-au depus bilanturi anuale.In 2008 firma este radiata din oficiul registrului comertului conf. art.237 pct.(8) si (9) din Legea 31/1990.In 2011, asociatul unic reuseste sa obtina actele(pasaportul romanesc) si doreste sa intabuleze terenul pe el ca persoana fizica.A facut masuratorile topo, dar lipseste actul care sa faca legatura intre firma si el.Terenurile nu au fost intabulate nici de cei care au avut titlurile de proprietate.
- impozitele sunt platite la zi
- conf. art.237 pct.(10) din Legea 31/1990 patrimoniul firmei trece in proprietatea asociatului unic daca firma este radiata conf. art.237 pct.(8) si (9) din Legea 31/1990.Ce act si cine trebuie sa-l intocmeasca pentru a putea fi intabulate terenurile?
Cum pot sa intabulez aceste terenuri?
E grea speta?
IOAN EUGEN IERCOSAN, Consultant asigurari
Avand in vedere ca firma este radiata si nu mai poate fi emisa Hotararea AGA prin care terenurile sa intre in posesia asociatului, nu aveti decat calea actiunii in constatare, pentru a obtine o hotarare care sa tina loc de titlu de proprietate.
multumesc, stiti cumva si cat timp dureaza aceasta?
Conteaza foarte mult motivul radierii si data radierii. A fost o perioada in care bunurile ce apartineau societatii radiate erau asimilate mstenirilor vacante si treceau in proprietatea statului. Ca atare verificati continutul art. 237 la data la care s-a facut radierea.
Cat poate sa dureze o actiune in constatare? ... greu de spus ...depinde de probele care se vor administra, de incarcatura instantei careia o sa va adresati ... poate fi cateva luni sau chiar mai mult.
iata ce prevedea legea (art. 237) , cu modificarile facute pe parcurs la data radierii firmei:
Art. 237. - (1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care: a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni; 49 b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare
anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile
referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta
cunoscuta;
d) societatea nu si-a completat capitalul social, in conditiile legii.
(2) Dispozitiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile in cazul in care societatea a fost in inactivitate
temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului. Durata inactivitatii nu poate
depasi 3 ani.
(3) Hotararea tribunalului prin care s-a pronuntat dizolvarea se inregistreaza in registrul
comertului, se comunica directiei generale a finantelor publice judetene, respectiv a municipiului
Bucuresti, si se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, pe cheltuiala titularului
cererii de dizolvare, acesta putand sa se indrepte impotriva societatii.
(4) In cazul mai multor hotarari judecatoresti de dizolvare, pentru situatiile prevazute la alin. (1),
publicitatea se va putea efectua in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, in forma unui tabel
cuprinzand: codul unic de inregistrare, denumirea, forma juridica si sediul societatii dizolvate,
instanta care a dispus dizolvarea, numarul dosarului, numarul si data hotararii de dizolvare. In
aceste cazuri, tarifele de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, se reduc cu 50%.
(5) Orice persoana interesata poate face recurs impotriva hotararii de dizolvare, in termen de 30
de zile de la efectuarea publicitatii, in conditiile alin. (3) si alin. (4). Recurentul va depune o copie a
recursului la oficiul registrului comertului in care este inregistrata societatea a carei dizolvare a fost
pronuntata.
(6) La data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare, persoana juridica intra in
lichidare, potrivit prevederilor prezentei legi.
(7) Daca in termen de 3 luni de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare
nu se procedeaza la numirea lichidatorului, judecatorul delegat, la cererea oricarei persoane
interesate, numeste un lichidator de pe Lista practicienilor in reorganizare si lichidare, remunerarea
acestuia urmand a fi facuta din averea persoanei juridice dizolvate sau, in cazul lipsei acesteia, din
fondul de lichidare constituit in temeiul Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizarii judiciare
si a falimentului, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(71) Hotararile judecatoresti pronuntate in conditiile alin. (7) se comunica lichidatorului numit, se
publica pe pagina de internet a Oficiului National al Registrului Comertului si se afiseaza la sediul
oficiului registrului comertului in care este inmatriculata societatea comerciala dizolvata.
(8) Daca judecatorul delegat nu a fost sesizat, in conditiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a
lichidatorului in termen de 3 luni de la expirarea termenului prevazut la alin. (7), persoana juridica
se radiaza din oficiu din registrul comertului, prin incheiere a judecatorului delegat, pronuntata la
cererea Oficiului National al Registrului Comertului, cu citarea partilor, conform dreptului comun.
(9) Incheierea de radiere se inregistreaza in registrul comertului, se comunica persoanei juridice la
sediul social, Agentiei Nationale de Administrare Fiscala si directiilor generale ale finantelor
publice judetene si a municipiului Bucuresti, pe cale electronica, si se afiseaza pe pagina de Internet
a Oficiului National al Registrului Comertului si la sediul oficiului registrului comertului de pe
langa tribunal, in raza caruia societatea isi are inregistrat sediul.
(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului, in
conditiile alin. (8) si (9), revin actionarilor.

Art. 2371. - (1) Atunci cand un asociat raspunde nelimitat pentru obligatiile societatii pe durata
functionarii acesteia, raspunderea sa pentru aceste obligatii va fi nelimitata si in faza dizolvarii si,
daca este cazul, a lichidarii societatii.
(2) Atunci cand, pe durata functionarii societatii, un asociat raspunde pentru obligatiile acesteia in
limitele aportului la capitalul social, raspunderea sa va fi limitata la acest aport si in situatia
dizolvarii si, daca este cazul, a lichidarii societatii.

50 (3) Asociatul care, in frauda creditorilor, abuzeaza de caracterul limitat al raspunderii sale si de
personalitatea juridica distincta a societatii raspunde nelimitat pentru obligatiile neachitate ale
societatii dizolvate, respectiv lichidate.
(4) Raspunderea asociatului devine nelimitata in conditiile alin. (3), in special atunci cand acesta
dispune de bunurile societatii ca si cum ar fi bunurile sale proprii sau daca diminueaza activul
societatii in beneficiul personal ori al unor terti, cunoscand sau trebuind sa cunoasca faptul ca in
acest mod societatea nu va mai fi in masura sa isi execute obligatiile.

- radierea s-a facut conf. pct. (8) si (9) in data de 15.10.2008
IOAN EUGEN IERCOSAN, Consultant asigurari