Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Arhivare acte contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Arhivare acte contabile

Buna ziua,
Cati ani trebuie sa pastreze o societate comerciala infiintata in 1994,actele contabile ?
LEGEA nr. 82/1991 – Legea contabilitatii actualizata 2011
CAPITOLUL III
Registrele de contabilitate

ART. 23
(1) Persoanele prevazute la art. 1 care utilizeaza sisteme informatice de prelucrare automata a datelor au obligatia sa asigure prelucrarea datelor inregistrate in contabilitate in conformitate cu reglementarile contabile aplicabile, controlul si pastrarea acestora pe suporturi tehnice timp de 10 ani.

ART. 25
(1) Registrele de contabilitate obligatorii si documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitatea financiara se pastreaza in arhiva persoanelor prevazute la art. 1 timp de 10 ani, cu incepere de la data incheierii exercitiului financiar in cursul caruia au fost intocmite, cu exceptia statelor de salarii, care se pastreaza timp de 50 de ani.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) se pot stabili, in mod justificat, prin ordin al ministrului finantelor publice, registrele de contabilitate si documentele justificative care se pastreaza timp de 5 ani.

Va multumesc.
Si cu actele din urma ce pot face ?