Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... o problema...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

o problema...

Buna ziua,

Am o problema care ma framanta de foarte mulat vreme, de aceea apelez la dvs, in special la specialistii in procedura insolventei.
Problema e urmatoarea:

eu am o creanta chirografara stabilita printr-un titlu executoriu;
sunt inscris la masa credala cu acea suma;
debitorul depune un plan de reorganizare prin care ma exclude de la plata creantelor, (cum se intampla in majoritatea cazurilor cu categoria creantelor chirografare);
se respecta planul de reorganiza pe o perioada de 3 ani si se inchide procedura;
Intrebarea e, pot sa-mi valorific acelasi titlu executoriu pe calea executarii silite impotriva debitorului dupa ce se inchide procedura????

precizez ca sunt in termenul de prescriptie deoarce pe toata perioada procedurii insolventei prescriptia se suspenda art 40 din legea 85/2006!!!!!
Inchiderea procedurii presupune si radierea debitorului din registrul comertului.
Intrebarea este de ce nu ati contestat masura propusa de lichidator cu privire la inchiderea procedurii? Daca mai sunteti in termen puteti sa recurati sentinta de inchidere dar cred ca aveti slabe sanse sa mai intoarceti mortul de la groapa.
MIXAM a scris:

Inchiderea procedurii presupune si radierea debitorului din registrul comertului.
Intrebarea este de ce nu ati contestat masura propusa de lichidator cu privire la inchiderea procedurii? Daca mai sunteti in termen puteti sa recurati sentinta de inchidere dar cred ca aveti slabe sanse sa mai intoarceti mortul de la groapa.

Nu este o inchidere a procedurii avand drept scop radierea debitorului. Tocmai ca s-a respectat planul de reorganizare pe perioada propusa si s-a dispus inchiderea procedurii reorganizarii. Dupa aceea debitorul isi continua activitatea. Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun.
Din pacate poti sa spui ADIO de la recuperarea creantei tale:((
nu va mai puteti recupera creanta !!
art 137 alin 2 din lege
nu