Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune da sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune da sau nu?

Buna ziua,
Parintii sunt despartiti de foarte mult timp, iar in urma cu vreo 7 ani tatal meu a decedat. Nu am stiut de acest lucru, pentru ca o perioada nu am mai tinut legatura, am aflat cam la 2 ani dupa deces, cand am decis sa-l caut la domiciliul pe care il avea. Aici am constat cu stupoare ca statea altcineva, apartamentul fusese vandut, prin procura falsa intocmita la 8 luni dupa deces, de catre o excroaca. M-am judecat cu actuali proprietari bineinteles am castigat, avand acum sentinta definitiva si irevocabila, investita cu titlu executoriu. Si in sfarsit dupa 1an si jumatate de la obtinerea sentintei definitive am reusit sa intru si in posesia apartamentului. Acum intrebarea mea este mai este nevoie de succesiune daca am hotararea instantei? Ce trebuie sa fac in continuarea pentru a trece pe numele meu si a surori mele apartamentul? Care sunt pasii de urmat?
apartamentul este in continuare pe numele tatalui dvs, deci va trebui sa dezbateti succesinea de pe urma acestuia.
multumesc mult