Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre imputerniciri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre imputerniciri

Buna ziua,as vrea sa stiu si eu daca se poate prelungi valabilitatea unei imputerniciri notariale daca mandatarul nu mai este in tara.Vreau sa vand o propietatea comuna cu a respectivului mandatar,am acordul lui dar acesta este plecat de trei ani din tara.Sau am posibilitatea de a vinde imobilul in totalitate?
Multumesc,
Mari P

buna ziua,
daca aveti o procura autentica de la coproprietar, prin care acesta va mandateaza sa vindeti puteti vinde.
Procura este valabila pana la revocarea ei de catre mandant sau pana la indeplinirea mandatului. Daca v a imputernicit nu are un termen de valabilitate. Oricum la perfectarea actului de vanzare cumparare aceasta este verificata de notarul instrumentator daca mai este valabila, in sensul ca ea nu a fost revocata.