Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Evacuare chirias
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Evacuare chirias

Buna ziua! Am o prietena care are un salon de cosmetica-coafura,spatiul in care-si desfasoara activitatea este inchiriat, din martie pana in prezent(iulie) nu a mai reusit sa plateasca la chirie,proprietarul fiind plecat in mare parte din perioada asta.Acum daca s-a intors proprietarul i-a solicitat suma integrala,dar va dati seama daca lunar nu a putut achita datorita conditiilor actuale de criza,suma integrala pe 4 luni nu a avut-o.Proprietarul a apelat la un executor care i-a trimis o notificare,ca daca nu achita intr-un termen de 3 zile sa se prezinte sa inmaneze cheile spatiului si sa elibereze spatiul ca daca nu o actioneaza in instanta.Toata procedura este indreptatita, intrebarea mea este daca se va ajunge la instanta cat timp dureaza procedura?Scopul intrebarii este acela ca prietena ar vrea sa ramana acolo si poate are timp sa achite,sau daca tot trebuie sa plece sa aibe timp sa-si gaseasca un nou spatiu si sa mute tot ce are acolo.
Daca initiaza actiunea in instanta acum o sa primeasca termen in functie de aglomeratia instantei prin toamnă-iarna. Avand in vedere ca actuala legislatie protejeaza exagerat de mult chiriasul va putea sa amâne pana pe la mijlocul anului viitor evacuarea.

La final prietena va trebuii sa plateasca toate sumele restante + penalitati (daca sunt stipulate in contract), cheltuielile de judecata si cheltuielile de executare.