Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil 2010 de catre tatic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil 2010 de catre tatic

buna ziua ,
am si eu o mare dilema, am un salariat care in 2010 in luna noiembrie i s-a nascut copilul, iar el in anul 2011 luna iulie el doreste sa faca actele pt a intra in crestere copil, mentionez ca lucreaza in societate din aprilie 2010.
astept raspuns cum sa-i scriu in adeverinta si daca primeste.
multumesc
Normal ca primeste adeverinta.... este dreptul lui.
E un formular standard in care se trece salariul pe ultimele 12 luni. Il gasiti pe net sau la directia de asistenta sociala locala.
este normal, corect , dreptul lui, intrebarea mea era de cand ii scriu in adeverinta , din luna in care sa-a nascut copilul , si anume din noiembrie 2010pana in aprilie 2010 cand s-a angajat el, sau de cand a solicitat el, si anume din iunie 2011 pana in iunie 2010
12 luni anterior datei naşterii copilului.
multumesc,
se pare ca nu o sa beneficieze, pt ca nu are decat 8 luni lucrate in firma ,
multumesc
Dar inainte de a se angaja la dvs. ce statut avea (era somer indemnizat, alucrat in alta parte etc.)? Daca ne spuneti poate ca ii dam o veste buna.