Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mansardarea blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mansardarea blocului

Locuiesc la et 4 al unui bloc format din 2 scari. Locatarii din scara mea sunt de acord cu mansardarea scarii . As vrea sa stiu daca am nevoie de acordul proprietarilor de la scara vecina pentru ca ei nu doresc mansardarea blocului. Este vreo lege care ne impiedica pe noi la construirea mansardei?
Potrivit Lg. 50/1991 rep., pentru mansardarea blocului, asociaţia de proprietari trebuie să solicite primăriei autorizaţie de construire.
Toţi locatarii constructiei(blocului) trebuie să fie de acord cu mansardarea, întrucât terasa blocului este proprietate comună.
Legea nu prevede ca blocurile vecine(locatarii) sa-si dea acordul în acest sens.
Nimeni nu vă interzice să construiţi, important este să se obţina autorizatia de construire(aici se fac verificarile).
ContSters53919, utilizator
Locatarii de la ultimul etaj vor avea de suportat zgomote infioratoare vreme indelungata. La toate acestea vor trebui sa adauge si riscul de incendiu care, distrugand masarda, va antrena si distrugerea ultimului etaj, lasandu-i si fara casa si fara bunuri.