avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curatela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curatela

sotul meu are un contract de curatela pentru un unchi care este surdo-mut. in contract este specificat ca averea unchiului, adica un teren, este al sotului meu . intrebarea mea este daca se poate vinde terenul.
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 15:56, 7 Iulie 2011
Averea unchiului este proprietatea unchiului, ea este administrata de sotul dvs.

In calitate de curator aveti dreptul sa vindeti acel teren.

Nu inteleg de ce unchiul a avut nevoie de un curator, eu am parinti surdo-muti si sunt capabili si apti sa isi administreze bunurile si sa isi apere interesele.
cum e terenul unchiului..al sotului?
O fi testament sau donație, nu contract de curatela...
daca vinde terenul, care este al unchiului, de vreme ce este averea lui, îl vinde pentru acesta.
Îsi vinde lui însuși, adică curatorul (mandatarul) isi vinde lui bunul unchiului?
Posibil ca unchiul sa fie si nedeplasabil, de aceea s-a instituit curatela, sau sa fie declarat incapabil...
Oricum, pentru simplul fapt că e surdo-mut, nu se instituie curatela, ci i se dă interpret la incheierea actelor.
Ultima modificare: Joi, 7 Iulie 2011
elena138, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curatela Criulescu Criulescu As dori sa cunosc ce implica instituirea curatelei unui minor -ce acte juridice pot/nu pot incheia cei implicati (minor, tutore, curator) in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Curatela iconaruclaudia iconaruclaudia Am o mama in varsta de 81 de ani,bolnava, nedeplasabila de 5 ani de zile,nu este in depline facultati mintale( nu primeste medicul in casa).Eu sunt singurul ... (vezi toată discuția)
Transmiterea dreptului de proprietate plesa plesa Parintii sunt varstnici, tatal este bolnav si vor sa incheie un contract de intretinere la notar in favoarea fiicei. Notarul a solicitat numirea mamei in ... (vezi toată discuția)