Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... curatela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

curatela

sotul meu are un contract de curatela pentru un unchi care este surdo-mut. in contract este specificat ca averea unchiului, adica un teren, este al sotului meu . intrebarea mea este daca se poate vinde terenul.
Averea unchiului este proprietatea unchiului, ea este administrata de sotul dvs.

In calitate de curator aveti dreptul sa vindeti acel teren.

Nu inteleg de ce unchiul a avut nevoie de un curator, eu am parinti surdo-muti si sunt capabili si apti sa isi administreze bunurile si sa isi apere interesele.
cum e terenul unchiului..al sotului?
O fi testament sau donație, nu contract de curatela...
daca vinde terenul, care este al unchiului, de vreme ce este averea lui, îl vinde pentru acesta.
Îsi vinde lui însuși, adică curatorul (mandatarul) isi vinde lui bunul unchiului?
Posibil ca unchiul sa fie si nedeplasabil, de aceea s-a instituit curatela, sau sa fie declarat incapabil...
Oricum, pentru simplul fapt că e surdo-mut, nu se instituie curatela, ci i se dă interpret la incheierea actelor.
elena138, utilizator