Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare anticipata

Va rog sa-mi spuneti daca activitatea din cercetare (cercetare agricola) este considerata ca activitate in grupa a II-a de munca si daca se aplica pentru toate categoriile de personal: cercetatori, tehnicieni, mecanizatori etc.
Multumesc!
Reducerea varstei de pensionare pt. anii lucrati in grupele de munca nu se iau in calcul la pensionarea anticipata.La Ordinul 50/1990 exista scrisoarea Ministerului Muncii si Protectiei Sociale nr382/08.11.2000,in anexa careia la poz.174 se gaseste:Personalul de specialitate cu studii superioare din sectorul de cercetare,de profesie ing.agronom,din institutii si statiuni de cercetare si productie agricola,legumicola,viticola si pomicola-max.70% din timpul efectiv lucrat.