Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contestatie bac
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contestatie bac

Va salut!In urma rezultatelor dupa contestatiile de la bac am avut o discutie cu tatal meu.Acesta sustine ca, conform principiilor de drept, nu se poate acorda un verdict in defavoarea contestantului , astfel ca dupa contestatii nota data nu poate fi mai mica decat cea initiala...ci, cel putin egala cu ea.Eu sustin ca , conform metodologiei de desfasurarea a examenului de bac , acest lucru este posibil.

Cine are dreptate?

Imi scuzati cacofoniile dar nu stiu cum sa ma exprim mai bine.(sunt un pic nervos)
Prin contestatie solicitati remedierea unei erori. Daca eroarea este ca nota este mai mare decat trebuia atunci se micsoreaza.
E posibil sa fie constatate erori la o reverificare a unei lucrari de examinare , cum e la fel de posibil sa fie erori in avantajul sau in dezavantajul celui examinat.
lucrarea se reevalueaza. nota, in urma recorectarii, poate fi mai mica, mai mare sau va ramane la fel, daca diferenta intre nota initiala si cea finala nu atinge 0.5 pct