Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Transfer de bunuri PFA -pf
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Transfer de bunuri PFA -pf

In urma cu 4 ani sotul meu, in calitate de PFA, a achizitionat o masina in leasing. In aceasta toamna contractul de leasing expira si dupa terminarea ratelor am dori sa transferam masina de la persoana juridica la persoana fizica (pe numele sotului ori al meu).
Va rog sa ma sfatuiti care este cea mai buna modalitate de realizare a acestui transfer in cazul de fata. (eventual o modalitate care sa nu presupuna taxe foarte mari sau alte complicatii legale).

Va multumesc anticipat.
Am aceeasi problema cu auto pe PFA. Am radiat PFA-ul in septembrie 2010 la Registrul Comertului. Autoturismul este integral achitat si este al meu. Nu inteleg de ce ar fi trebuit Eu PFA sa facturez catre mine persoana fizica. Este patrimoniul meu. Mi se pare normal sa se transfere automat in baza unei note de predare primire. Ca sa scot fiscal la Financiar mi-au zis totusi sa fac un contract de vanzare cumparare intre Eu PFA si Eu persoana fizica. Si ce valoare sa trec? O sa trec 1 RON ca nu stiu ce altceva sa fac. Oricum PFA nu mai exista si nu inregistreaza nici un contract de v/c.

Aveti alte sfaturi?