Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributii la stat.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributii la stat.

In situatia in care in sistemul public de sanatate institutia incheie un contract de prestari servicii cu un medic pensionar care sunt contributiile care se platesc la stat?
"Aceste contributii se declara, se calculeaza, se retin si se platesc de catre platitorii de venituri."

Si asa se intampla si in cazul cand medicul nu presteaza ca "activitate dependenta" ,asa cum este definita ea de reglementarile fiscale in vigoare,si este organizat sa spunem ca si PFA,sau alta modalitate de organizare?