Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea celui de-al doilea copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea celui de-al doilea copil inainte de incetarea primului CCC

ma aflu in concediu crestere copil pana la doi ani cf legii inainte de 1 ian 2011. in august 2012 se incheie concediul. in oct 2011 voi naste al doilea.
legea spune ca pers ce au nascut iainte de 1 ian 2011 benef de prev legii vechi. dar privind a doua nastere? voi beneficia de prev referit la suplimentarea indemnizatiei cu 600 lei pt a 2-a nastere? in ce conditii?
pot solicita prelungirea ccc cu perioada aferenta pana la implinirea varstei de 2 ani a celui de-al doilea copil si daca da, cf prev legii vechi sau noi?
poate tatl copilului sa benef de ccc pt al doilea copil...ceva de genul fiecare ccc pt cate un copil.
1. Din OUG 111/2010:
Art.9
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.

2. Din Normele de aplicare a OUG111/2010:
Art.8
(7) În situaţia în care persoana se aflã cu primul copil în perioada de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în baza Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 148/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 7/2007, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi naşte un alt/alţi copil/copii sau se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţã, dupã data de 1 ianuarie 2011, pe perioada suprapunerii naşterilor sau, dupã caz, a situaţiilor, suma prevãzutã la art. 9 alin.(6) din ordonanţa de urgenţã nu se acordã.

3. Deoarece al doilea copil se naste in octombrie 2011 beneficiati de prevederile OUG 111/2010.

4. Cu cateva zile inainte de a se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator de prelungire a suspendarii CIM pana la implinirea varstei de 1 an sau 2 ani, depinde ce varianta alegeti (atasati si o copie dupa certificatul de nastere al celui de al doilea copil).
5. La fel procedati si la Primarie unde ati depus dosarul pentru CCC1.
6. Pentru al doilea copil veti primi alocatia de stat de 200 lei.
7. Indemnizatia pentru CCC2 va fi in functie de varianta aleasa:
- daca optati pentru varianta pana la un an indemnizatia va fi egala cu aceea pentru CCC1 dar nu mai mica de 600 lei si mai mare de 3400 lei;
- daca optati pentru varianta pana la 2 ani indemnizatia va fi egala cu aceea pentru CCC1 dar nu mai mica de 600 lei si mai mare de 1200 lei.

8. Va redau di Ordinul MMFPS nr.1474/2011:

Situatie:
Părinţii care, între ei, doresc să îşi schimbe opţiunea pentru indemnizaţie pentru creşterea copilului pe perioada în care beneficiază de acest drept.

Solutie:
Potrivit prevederilor art. 2 alin. (7) din OUG nr. 111/2010, odată făcută opţiunea, aceasta nu mai poate fi schimbată. Deşi este un drept individual, decizia de a avea un copil, cât şi deciziile ulterioare privind creşterea, îngrijirea şi educarea acestuia sunt luate în comun de părinţii/reprezentanţii legali ai copilului, în conformitate cu prevederile Codului familiei. Prin urmare, se aplică această regulă şi în situaţia deciziei/opţiunii exprimate în cazul concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului.

Situatie:
În situaţia de suprapunere a unei indemnizaţii pentru creşterea copilului deschisă potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare OUG nr. 148/2005, cu o indemnizaţie pentru creşterea copilului deschisă pe OUG nr. 111/2010. În acest caz se mai acordă majorarea de 600 lei prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010?

Solutie:
În această situaţie, majorarea prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010 nu se acordă. Conform prevederilor art. 8 alin. (7) din Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, această majorare se acordă numai în cazul de suprapunere a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, apărute după data de 1 ianuarie 2011. Art.1 din OUG nr. 111/2010 stabileşte faptul că prevederile art. 2-29 din OUG nr. 111/2010 se aplică pentru naşterile produse începând cu 1 ianuarie 2011.

9. Pentru alte amanunte va puteti adresa Agentiei Judetene de Prestatii Sociale, institutia care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
va multumesc pt raspuns. dar parerea dvs referitor la suplimentare sumei cu 600 lei. de ce copii nscuti dupa 1 ian sa beneficieze si ceilalti nu? in privinta grilei de variante nu am avut nici un beneficiu incadrandu-ma in limita 600-1200. deci nu am nimic de castigat ca am nascut inainte de 1 ian si atunci as avea vreo posibilitate prin contencios admin sa obtin diferenta de 600 lei folosindu-ma si de vestitul proces cu tripletii (o mama a obtinut dreptul asta pt toti cei trei copii ai ei inainte de 1 ian 2011)
1. Eu v-am explicat ce spune legea. Parerea mea personala nu conteaza in fata legii.
2. Consultati un avocat (eu sunt economist, specialist in relatii de munca) sa va spuna daca puteti sau nu sa faceti un astfel de demers.