Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent pentru cresterea celui de al doilea copil si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent pentru cresterea celui de al doilea copil si indemnizatie pentru cresterea primului copil

Buna ziua.In noiembrie 2010 am nascut un copil iar in ianuarie 2012 un al doilea copil.As vrea sa stiu daca pentru cel de-al doilea copil mai primesc acel stimulent de 600 lei, daca ,pentru primul copil beneficiez de indemnizatie si concediu de crestere dupa vechea lege.Multumesc si astept raspuns.
Stimulentul in vechea legislatie e de 100 lei, in noua legislatie e de 500. Stimulentul e una si indemnizatia de crestere e alta.Chiar daca ati nascut al 2 lea copil nu veti primi 2 indemnizatii concomitent. Cand primul copil va implini 2 ani ramaneti in continuare in concediu pentru cel de al 2 lea.
Penru cel de-al doilea copil primiti stimulent de insertie daca nu intrati in CCC , adica ramaneti la serviciu ...

Banuiesc , ca este vorba despre indemnizatia pentru CCC 2 ... in acest caz, da veti benificia de aceasta indemnizatie intrucat potrivit art.2 alin.5 din OUG nr.111/2010 in calculul celor 12 luni intra si perioadele in care :
- ati beneficiat de concedii şi de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare (lit.c);

- ati beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului (lit.g).

Art. 9 din acelasi act normativ prevede ca :
.......
(4) Durata de acordare a concediului prevăzut la art.2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în cazul suprapunerii a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2).
(5) În cazurile prevăzute la alin. (4) se acordă o singură indemnizaţie la nivelul prevăzut
de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(6) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (4), nivelul indemnizaţiei lunare
se majorează cu 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.
1. - Deoarece primul copil este nascut in 2010 ati intrat in CCC1 in baza OUG 148/2005.
- Deoarece al doilea copil este nascut in 2012 veti intra in CCC2 in baza OUG 111/2010.

2. - Din motivele aratate mai sus nu puteti beneficia de stimulentul de insertie de 600 lei pe perioada de suprapunere a CCC1 cu CCC2.

- Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
În situaţia de suprapunere a unei indemnizaţii pentru creşterea copilului deschisă potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare OUG nr. 148/2005, cu o indemnizaţie pentru creşterea copilului deschisă pe OUG nr. 111/2010. În acest caz se mai acordă majorarea de 600 lei prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010?

Solutie:
În această situaţie, majorarea prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010 nu se acordă. Conform prevederilor art. 8 alin. (7) din Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, această majorare se acordă numai în cazul de suprapunere a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, apărute după data de 1 ianuarie 2011. Art.1 din OUG nr. 111/2010 stabileşte faptul că prevederile art. 2-29 din OUG nr. 111/2010 se aplică pentru naşterile produse începând cu 1 ianuarie 2011.

Multumesc pt raspuns.