Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie pentru al doilea copil dupa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie pentru al doilea copil dupa terminarea suprapunerii

Care sunt sumele care se iau in calcul pentru indemnizatia celui de al doilea copil dupa terminarea suprapunerii (aprilie- decembrie 2012) tinand cont ca cele 12 luni inainte de nasterea celui de al doilea copil sunt perioade asimilate, respectiv cic cu primul copil:
- primul copil cic pana la 3 ani cu handicap, din 2009 pana in aprilie 2012;
-al doilea copil cic 1 an, ianuarie-decembrie 2012.
,
1. Pana se termina CCC1 veti primi numai indemnizatia pentru CCC1.

2. - Dupa ce se termina CCC1 intrati in CCC2 si se continua cu aceeasi indemnizatie pana implineste copilul 1 an.
- Daca reluati activitea inainte de a implini copilul un an veti primi stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
Multumesc!
Pe timpul suprapunerii (ianuarie-aprilie 2012) ar fi trebuit sa primesc majorarea de 1,2 ISR adica 600 lei pentru cel de al doilea copil (primul nascut in 2009 al doilea in 2012)?
,
1. Primul dvs. copil este nascut inainte de 01.01.2011 cand se aplica OUG 148/2005 iar al doilea copil este nascut dupa acesta data cand se aplica prevederile OUG 111/2010.

2. In aceasta situatie iata ce spune Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
În situaţia de suprapunere a unei indemnizaţii pentru creşterea copilului deschisă potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare OUG nr. 148/2005, cu o indemnizaţie pentru creşterea copilului deschisă pe OUG nr. 111/2010. În acest caz se mai acordă majorarea de 600 lei prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010?

Solutie:
În această situaţie, majorarea prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010 nu se acordă. Conform prevederilor art. 8 alin. (7) din Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, această majorare se acordă numai în cazul de suprapunere a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, apărute după data de 1 ianuarie 2011. Art.1 din OUG nr. 111/2010 stabileşte faptul că prevederile art. 2-29 din OUG nr. 111/2010 se aplică pentru naşterile produse începând cu 1 ianuarie 2011.