Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru CCC2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru CCC2

daca in timp ce ma aflam in conc crestere copil am nascut cel de-al doile copil am dreptul de acea suma suplimentara prev si pt sarcini multiple? in ce lege gasesc prevederea.
Precizati cand este nascut ptimul copil si cand este nascut al doilea copil.
primul copil 2010 al doilea copil sept 2011. la nasterea celui de-al doilea copil eram deja de 13 luni in conc crestere copil
1. La dvs. nu este vorba de sarcini multiple (multipleti) ci de sprapunere a CCC1 cu CCC2.

2. Deoarece primul copil este nascut in 2010 ati beneficiat de CCC1 in baza OUG 158/2005 iar pentru al doilea copi; nascut in 2011 veti beneficia de indemnizatie pentru CCC2 in baza OUG 111/2010.

3. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
În situaţia de suprapunere a unei indemnizaţii pentru creşterea copilului deschisă potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare OUG nr. 148/2005, cu o indemnizaţie pentru creşterea copilului deschisă pe OUG nr. 111/2010. În acest caz se mai acordă majorarea de 600 lei prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010?

Solutie:
În această situaţie, majorarea prevăzută la art. 9 alin. (6) din OUG nr. 111/2010 nu se acordă. Conform prevederilor art. 8 alin. (7) din Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, această majorare se acordă numai în cazul de suprapunere a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept, apărute după data de 1 ianuarie 2011. Art.1 din OUG nr. 111/2010 stabileşte faptul că prevederile art. 2-29 din OUG nr. 111/2010 se aplică pentru naşterile produse începând cu 1 ianuarie 2011.

4. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 9
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).

(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(3) Situatia copilului nascut mort sau situatia in care acesta moare in perioada corespunzatoare concediului de maternitate nu se are in vedere la stabilirea primelor 3 nasteri pentru care se acorda drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.

(4) Durata de acordare a concediului prevazut la art. 2 alin. (1) se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept, in conditiile prevazute la alin. (1) si (2).

(5) In cazurile prevazute la alin. (4) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.

(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.

5. - Asadar la terminarea CCC1 intrati direct in CCC2 si veti primi aceeasi indemnizatie ca la CCC1.
- Pentru asta trebuie sa faceti o cerere catre angajator sa va prelungesca suspendarea CIM pana ce al doilea copil implineste 1 an sau 2 ani, depinde ce varianta alegeti.
- Apoi, cu decizia de prelungire a CIM si cu certificatul de nastere a celui de al doilea copil mergeti la Primarie unde ati depus actele pentru CCC1.

6. - Daca doriti sa studiati legislatia cititi: OUG 111/2010, Normele deaplicare a ei si Ordinul MMFPS 1474/2010.
- Daca imi trimiteti o adresa de e-mail, pe mesaj privat, va trimit eu legislatia.