Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare neplatite

Buna ziua. La locul de munca s-a sicat de 2 saptamani un conflict intre cativa angajati printre care si eu, si conducerea societatii cu privire la orele suplimentare, in spetza, sambetele. De regula suntem chemati in fiecare sambata fara sa ni se plateasca un spor de 75%(de zile libere nu am nevoie). De 2 saptamani refuzam sa mai mergem sambata la treaba, daca nu ni se plateste. Mai nou s-a ajuns la diverse amenintari de genul: "ai grija ce faci in timpul serviciului, ca la cea mai mica greseala, te ard". Imi este frica sa nu fiu dat afara din aceasta cauza. Unii colegi, de teama, au decis sa continue ca si inainte, venind sambata la treaba, chiar si in schimburi. Ce ma sfatuiti sa fac, din punct de vedere legal? Multumesc o zi(seara) buna.
Daca considerati ca v-au fost incalcate drepturile stipulate in contractele de munca,inaintati o sesizare catre ITM.
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Asadar, mai intai se acorda zilele libere platite si in cazul in care nu este posibila acordarea acestora , munca suplimentara va fi platita.