Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Descarcati! NOU! BILANT IUNIE! Raportari contabile la ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Descarcati! NOU! BILANT IUNIE! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici

BILANT IUNIE! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici

A aparut kitul pt bilantul la 30.06.2011.Il puteti descarca de aici: [ link extern ]

Descriere Program:
Aplicatie pentru prelucrarea asistata, validarea, listarea si obtinerea formatului electronic pentru raportarile contabile la 30/06/2010 conform OMFP nr. 2234 din 29/06/2011.
Aplicatia include instructiuni de utilizare, norme, corelatii, structura fisierelor de raportat pe discheta si ofera posibilitatea listarii de formulare goale sau in diferite faze ale completarii.

Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor economici, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2234/29 iunie 2011 se aplica de persoanele care aplica Reglementarile contabile conforme cu Directiva a patra a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro.
Potrivit pct. 2.18 din Anexa la Ordin, operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011.

Nu intocmesc raportari contabile nici entitatile nou-infiintate in cursul anului 2011.
Pentru 30 iunie 2011 exista doar obligatia de a depune raportari contabile de catre entitatile care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro.
Pentru aceeasi data, la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice nu se mai depun declaratii de catre anumite entitati.

Pentru incarcarea datelor in bilant trebuie sa instalati Adobe Reader 8.2.0 sau o versiune mai recenta a acestuia si minim service pack 2 pentru Windows XP
Actualizat in 07/07/2010 - vers.1.0.0
Sursa: [ link extern ]
Alin Popescu, administrator
Nu depun bilant firmele infiintate in 2011.
Gasiti legea despre acest lucru in sectiunea Legislatiei a avocatnet.

Atentie!
NOU! BILANT IUNIE 2011! Raportari contabile la 30 iunie 2011 pentru operatori economici. Atentie! Versiunea 1.0.3/18.07.2011
Descarcati-l de aici: [ link extern ]
Aplicatie pentru prelucrarea asistata, validarea, listarea si obtinerea formatului electronic pentru raportarile contabile la 30/06/2010 conform OMFP nr. 2234 din 29/06/2011.
Aplicatia include instructiuni de utilizare, norme, corelatii, structura fisierelor de raportat pe discheta si ofera posibilitatea listarii de formulare goale sau in diferite faze ale completarii.

Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor economici, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2234/29 iunie 2011 se aplica de persoanele care aplica Reglementarile contabile conforme cu Directiva a patra a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro.
Potrivit pct. 2.18 din Anexa la Ordin, operatorii economici care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2011, cei care in tot semestrul I 2011 s-au aflat in inactivitate temporara, precum si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii, nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2011.

Nu intocmesc raportari contabile nici entitatile nou-infiintate in cursul anului 2011.
Pentru 30 iunie 2011 exista doar obligatia de a depune raportari contabile de catre entitatile care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro.

Pentru incarcarea datelor in bilant trebuie sa instalati Adobe Reader 8.2.0 sau o versiune mai recenta a acestuia si minim service pack 2 pentru Windows XP
Actualizat in 18/07/2010 - vers.1.0.3
Intrebare: acest ordin sau ordonanta a guv este aprobat printr-o lege? Sau il luam de bun si apoi ne trezim ca parlamentul nu a aprobat asta... Si muncim iar...
Este un ordin al Ministerului de Finante, care are si norme de aplicare publicate.
Le puteti citi aici:

www.avocatnet.ro/content/for...