Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare

Desi am dat actele, am refuzat sa semnez procesul verbal de amenda pentru parcare, ca nu-l consideram just. Apoi peste 3 luni m-am trezit cu amenda la Adm.Financiara. Nu am primit nimic, acasa prin posta. Ce pot sa fac ? Sa contest ce?
Nu am nici un act.
Depuneti plangere impotriva acestui act de sanctionare la judecatoria in circumscriptia careia a fost constatata contraventia.Solicitati anularea acestui proces verbal pe motiv de nelegalitate,potrivit art.14 din og.2/2001.

ART. 14-og 2/2001

(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.

ART. 26-OG 2/2001

(1) Dacă agentul constatator aplica şi sancţiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea procesului-verbal, copia de pe acesta şi înştiinţarea de plata se înmânează contravenientului, făcându-se menţiune în acest sens în procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplica şi fata de celelalte persoane cărora trebuie sa li se comunice copia de pe procesul-verbal, dacă sunt prezente la încheierea acestuia.
(3) In cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuza sa semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plata se face de către agentul constatator în termen de cel mult o luna de la data încheierii.

ART. 27-OG 2/2001

Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.
andymaurul, utilizator
Faceti urgent 2 lucruri (2 procese): 1. plangere la procesul verbal de contraventie(daca vi s-a comunicat odata cu somatia de la afp) si 2: contestatie la executare - raportat la actul care v-a fost comunicat de la afp. La dosarul cu procesul verbal invocati art. 14 din og 2/2001: prescrisptia sanctiunii amenzii. Angajati un avocat si cauzele se vor castiga.