Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RUTE INTERNATIONALE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RUTE INTERNATIONALE

Daca pretenul meu are permis de 4 luni are voie sa conduk pe rute internationale precum Anglia-Romania ...sau permisul trebuie sa aiba makr un an vechime?k ar vrea sa vina cu masina de acolo si sa nu fie vre-o problema si sa il opreasca la granitza
Poate circula fara nicio restrictie.
In Codul Rutier nu am gasit nicio referire la acest aspect.
Calatorie placuta si fara evenimente nedorite!!!
potrivit noului Cod Rutier va puteti deplasa in afara granitelor tarii chiar si in conditiile in care aveti mai putin de 1 an de la obtinerea permisului de conducere.
o astfel de interdictie exista in veche legislatura respectiv art. 18 din Decret nr. 328/1996 potrivit caruia "
Pentru conducãtorii de autovehicule care au mai putin de 1 an practicã de conducere se vor stabili reguli suplimentare de circulatie prin regulamentul aprobat de Guvern.
Conducãtorilor prevãzuti la alineatul precedent, cetãteni români, li se interzice trecerea frontierei de stat spre a merge în strãinãtate, conducând un autovehicul.
Autovehiculele, cu exceptia tramvaielor si troleibuzelor conduse de persoane care au mai putin de 1 an practicã de conducere, vor purta un semn distinctiv."
.act normativ care a fost abrogat.
Avand in vedere lipsa de experienta nu este indicata o asemenea deplasare.
Multumesc mult pentru lamuriri.Imi sunt de mare folos.Cautasem pe net dar nu gaseam nimic despre acest subiect,iar cei pe care ii intrebam nu erau foarte siguri pe raspunsurile lor :-/