Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale iesire din societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

iesire din societate

La iesirea dintr-o societate cu doi asociati a unui asociat, cu cesionare 50% parti sociale catre asociatul ramas, exista trei intrebari:
1) cesionarea inseamna numai partile sociale la valoarea capitalului social sau se imparte 50% intreg activul societatii, (cladiri, utilaje, terenuri) care a fost dobandit de cei doi asociati cu contributii egale, dar care nu au fost folosite la majorarea capitalului social?
2) daca nu se ajunge la nici o intelegere privind drepturile asociatului retras, cine va fi chemat in instanta, asociatul ramas ca persoana fizica sau societatea ca persoana juridica?
3) tinand cont ca este vorba de o revendicare imobiliara ca drept al asociatului retras, care este temeiul juridic, art. 480 C.civ. sau art. 226 din Lege 31/1990?
1) Prin cesionare se transmit toate drepturile asupra capitalului social, activelor si pasivelor societatii.
2) L 31/90 Art 226 (3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru partile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociatilor ori de un expert desemnat de acestia sau, in caz de neintelegere, de tribunal.
3) Trebuie sa aveti motive temeinice pentru a cere iesirea din societate, cum ar fi inselare, excludere de la luarea deciziilor sau alte asemenea pentru a iesi din asociatie potrivit Art 226 (1) c) in lipsa unor prevederi in actul constitutiv sau cand nu se realizeaza acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, in baza unei hotarari a tribunalului, supusa numai recursului, in termen de 15 zile de la comunicare.
In temeiul art 480 d-voastra nu mai sunteti proprietar. Societatea este proprietarul.
Iar daca prin instanta primiti dreptul de a iesi din societate, atunci primiti si cota parte din activele si pasivele societatii, nu insa neaparat un imobil sau teren. Doar daca a fost precizat in contractul de societate ca la eventuala retragere un bun sau altul se atribuie celui ce paraseste societatea.
1) Prin cesionare se transmit toate drepturile asupra capitalului social, activelor si pasivelor societatii.

Incorect. Prin cesionare se transmite doar dreptul de proprietate asupra partilor sociale, dreptul la dividende si dreptul la vot in AGA.
Nu se transmite niciun drept asupra pasivelor si activelor societatii.

1) cesionarea inseamna numai partile sociale la valoarea capitalului social sau se imparte 50% intreg activul societatii, (cladiri, utilaje, terenuri) care a fost dobandit de cei doi asociati cu contributii egale, dar care nu au fost folosite la majorarea capitalului social?

Asociatul poate iesi prin 2 metode din societate - 2 cai juridice: cesionare sau retragere.
Cesionarea se face prin negocierea directa a partilor sociale. Daca cesionarul nu vrea sa va dea suma pe care o pretindeti, nimeni nu il poate obliga sa va cumpere partile sociale.

Singura metoda care va permite sa va retrageti impreuna cu procentul proportional din activul net corectat al societatii este retragerea.

Dar, pentru retragere din societate (in lipsa acordului dintre parti) trebuie sa votati negativ in AGA, trebuie sa aveti ”motive temeinice” si puteti obtine retragerea doar in baza unei hotarari a tribunaluluil. Art. 226.

Chiar in cazul aprobarii retragerii, nu aveti dreptul la bunuri in natura, ci doar la echivalentul banesc.

In plus, operatiunea de transfer a activului net de la societate catre asociatul retras se face printr-o lichidare partiala, caz in care se plateste impozitul de 16% - venituri din lichidare. (sau operatiuni asimilate) + taxa pe valoarea adaugata TVA.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
albertokurtyan a scris:

Incorect. Prin cesionare se transmite doar dreptul de proprietate asupra partilor sociale, dreptul la dividende si dreptul la vot in AGA.
Nu se transmite niciun drept asupra pasivelor si activelor societatii.

Alberto Kurtyan

Ma puteti lamuri va rog asupra urmatoarei situatii?

Personal detin cateva parti sociale la o firma care are un capital de 30.000 Euro.
Firma detine diferite “obiecte” cum ar fi cladiri, utilaje, autovehicule, la valoarea contabila de circa 300.000 Euro. (daca nu ma insel acestea sunt active). Firma mai are si datorii vreo 20.000 Euro. (marimea ratelor ce mai trebuie platite, daca nu ma insel sunt incadrate la pasive)

Dreptul de proprietate asupra partilor sociala imi da diverse drepturi:
dreptul la vot, dreptul la dividende si imi da automat dreptul de co-proprietate asupra tuturor bunurilor detinute de firma. Sau este altcumva?

Daca vreau sa instrainez acum aceste parti sociale inseamna ca transmit toate drepturile ce rezulta din dreptul de a detine parti sociale, adica dreptul de vot, la dividende sau de co-proprietate asupra bunurilor.
Dreptul de proprietate asupra partilor sociala imi da diverse drepturi:
dreptul la vot, dreptul la dividende si imi da automat dreptul de co-proprietate asupra tuturor bunurilor detinute de firma. Sau este altcumva?

Este altcumva.

Singura proprietara asupra activelor este societatea comerciala.

Proprietarii partilor sociale nu sunt proprietari ai activelor.
Dumneavoastra aveti doar un drept de participatie - partile sociale, care va dau dreptul la dividende.

Daca ati cumparat o actiune la Banca Albina, nu inseamna ca sunteti proprietar pe cladirea Bancii Albina. Nici macar coproprietar.

Sunteti exact in situatia imprumutator care asteapta dobanda.

Proprietar de firma se numeste, popular, persoana care are puterea de decizie si pachetul majoritar sau proprietarul unic al unei societati.

Asociatii au un drept de creanta (dividende) asupra societatii, nu sunt proprietari ai societatii.

Alberto Kurtyan

cesionezi in baza contractului societatii.
chemi in judecata asociatul daca refuza retragerea din societate