Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revendicare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revendicare teren

In baza legii 58/74 mi`a fost luata suprafata de 91 mp, din total 136 mp. In anul 1986, in urma demolarii abuzive, aceasta suprafata de 91 mp, nu mi`a fost restituita, instanta motivand ca nu facea obiectul legii 10/2001. In baza legii 18/1991, articol 36 aliniatul 3, am cerut prefecturii dreptul de proprietate asupra celor 91mp. Raspunsul prefecturii a fost acela ca NU AM RESPECTAT DISPOZITIILE LEGII 10/2001. !! Dc imi da prefectura un asemenea raspuns cand in instanta am pierdut pe motiv ca nu face obicetul legii 10/2001. Ce pot sa fac !? Nu mai suport tara asta si legile astea infecte ! Ce pot sa fac si ce sanse am la CEDO ?!?! Va multumesc
Inteleg ca a existat un proces privind acest teren.
Pornind de la principiul ca o hotarare judecatoreasca irevocabila se bucura de prezumtia absoluta de adevar, neputand fi contrazisa printr-o alta hotarare judecatoreasca si nici prin raspunsul/opinia unui alt organism al statului (in cazul spetei prefectura), trebuie sa formulati plangere in instanta conform procedurii prevazuta de Legea nr.18/1991.
Presupun ca nu este, totusi, vorba de raspunsul prefecturii, ci al comisiei judetene de aplicare a legilor fondului funciar.
Pentru un raspuns mai detaliat trebuie sa cunosc continutul hotararii judecatoresti, al hotararii comisiei locale de aplicare a fondului funciar (primariei din localitate) si raspunsul motivat al comisiei judetene (prefecturii)
ContSters103772, utilizator
Revin ! Conform art.22 alin.1, din legea 10/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, persoana indreptatita avea obligatia sa notifice prin executor judecatoresc, persoana juridica detinatoare in termen de 12 luni de la data intrare in vigoare a legii.
Prin urmare, termenul pt. inregistrarea notificarii s-a calculat incepand cu data de 14.02.2001, expirand la data de 14.02.2002, iar in raport de articolul 22, alin.5 din lege, care prevede ca nerespectarea termenului atrage "pierderea dreptului de a solicita in justitie masuri reparatorii in natura sau echivalent" , acest termen este in decadere. Aceasta este motivarea prefecturii pentru care imi sunt respinsi cei 91 m.p. Fac mentiunea ca exista notificarea suplimentara din data de 19.07.2001, la notificarea din 29.06.2001, deci in termen, cu stampila B.Ex.Judecatoresc ! Este corect rsp. prefecturii sau este un abuz ?