Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Procedura amiabila de rezolvare a litigiilor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Procedura amiabila de rezolvare a litigiilor

intrebare: prevede Codul de procedura civila, sau un alt act normativ, o procedura pentru rezolvarea pe cale amiabila a litigiilor aparute in timpul executarii contractelor comerciale? multumesc
Conform art.720^1 C. pr. civila in procesele si cererile comerciale inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, reclamantul trebuie sa incerce solutionarea litigiului fie prin mediere, fie prin conciliere directa cu cealalta parte.
Vedeti si Legea nr.192/2006.
va multumesc pentru raspuns