Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de preaviz

La societatea la care lucreaza sotul meu, postul pe care era angajat s-a desfiintat. I s-a comunicat ca are dreptul la 20 de zile de preaviz, insa i-au spus sa stea acasa, sa nu mai mearga la serviciu. Ma intereseaza sa stiu daca cumva aceste 20 zile de preaviz pot fi scazute fie din zilele de concediu de odihna ramase neefectuate si care urmeaza a fi platite, sau se pot scadea din orele suplimentare efectuate, sau zilele lucrate pana in acest moment. Tin sa precizez ca exista un litigiu legat de orele suplimentare efectuate in ultimii 2 ani, neachitate de catre societate, si daca societatea poate scade aceste 20 zile de preaviz din acele ore suplimentare. Ce trebuie sa faca in acest caz? Sa mearga in continuare la serviciu respectand procedura de preaviz chiar daca dumnealor i-au comunicat sa stea acasa?

Va multumesc anticipat!
1. Chiar daca i s-a comunicat sa stea acasa (ar fi bine sa fie in scris aceasta dispozitie) perioada de preaviz se plateste ca si cand ar fi fost la serviciu.
2. In perioada de preaviz se poate lua CO daca acesta afost programat in aceasta perioada sau salariatul a facut cerere si abgajatoprul i-a aprobat.
3. Este posibil sa spuna ca in aceste 20 de zile i-a spus sa stea acasa pentru a compensa orele suplimentare. Dar pentru asta trebuie sa-l instiinteze in scris pe salariat.
Va multumesc mult pentru raspuns.
O zi buna!