Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390 sau 300 ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390 sau 300 ?

In declaratia 390 se trec si achizitiile de bunuri din UE, pentru care cumparatorul nu a fost transmis codul valid de TVA si vanzatorul a emis factura cu TVA sau achizitia se inregistreaza in decontul de TVA (declaratia 300) ???
Buna ziua,

in D390 se declara toate achizitiile de bunuri si servicii dupa ce persoana care achizitioneaza are cod valid de TVA si se inregistreaza in ROI.Aceste achizitii se declara si in D300.Daca vanzatorul a emis factura cu TVA inseamna ca ori nu a primit cod valid de TVA de la client ori clientul este o persoana neimpozabila.In aceasta situatie nu se mai declara operatiunea in D390 ci doar in D300.
O zi buna,