avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratia 390 sau 300 ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratia 390 sau 300 ?

In declaratia 390 se trec si achizitiile de bunuri din UE, pentru care cumparatorul nu a fost transmis codul valid de TVA si vanzatorul a emis factura cu TVA sau achizitia se inregistreaza in decontul de TVA (declaratia 300) ???
Cel mai recent răspuns: IonelaSM , utilizator 14:58, 25 Iulie 2011
Buna ziua,

in D390 se declara toate achizitiile de bunuri si servicii dupa ce persoana care achizitioneaza are cod valid de TVA si se inregistreaza in ROI.Aceste achizitii se declara si in D300.Daca vanzatorul a emis factura cu TVA inseamna ca ori nu a primit cod valid de TVA de la client ori clientul este o persoana neimpozabila.In aceasta situatie nu se mai declara operatiunea in D390 ci doar in D300.
O zi buna,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii 390, 300 gabon gabon Buna ziua, Am o mare rugaminte sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea situatie. In 18.12.2009 am platit avans pentru o achizitie de bunuri intracomunitare, in ... (vezi toată discuția)
Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți intracomunitare? Petrovic Petrovic Știu că 390 e necesară pentru lunile în care am făcut achiziții intracomunitare. Dacă am primit plată de la client din UE, sunt obligat să fac ... (vezi toată discuția)
Factura fara tva ue dragalina2006 dragalina2006 buna ziua am o firma care efectueaza transport intracomunitar. soferul a cumparat in luna septembrie piese de schimb din Germania. factura a fost fara tva. ... (vezi toată discuția)