avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM 2011

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:46, 21 Iulie 2011
1. De ce vreti dvs. neaparat o HG?
2. Nu exista o astfel de precizare in nici un act normativ dar... angajatorul vrea sa aiba o dovada ca vi s-a inmanat un exemplar din CIM.
3. Dar semnatura o dati dupa ce vi se inmaneaza exemplarul dvs. din CIM.
Este doar o masura preventiva a angajatorului.
geostel a scris:

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!


Nu exista niciun act normativ acre sa prevada asa ceva ... insa in Codul Civil este reglementata "formalitatea multiplului exemplar". Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite.
freeelis a scris:

geostel a scris:

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!


Nu exista niciun act normativ acre sa prevada asa ceva ... insa in Codul Civil este reglementata "formalitatea multiplului exemplar". Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite.


Chiar asa fiind,textul legii nu presupune existenta formulei scrise invocate de utilizator ,pe exemplarul ramas la angajator.
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2011
andymaurul, utilizator
multumesc pentru raspunsuri, numai ca azi am avut control de la itm , iar pe contractele de munca nu se specifica acest lucru , iar inspectorul m-a atentionat cu privire la acest lucru , si mi-a spus ca amenda pentru nerespectarea acestuui lucru este de 1500 ron.

Alte discuții în legătură

Cim Andreea_Barbut Andreea_Barbut Dacă CIM pe ultima pagina unde apare data la care a fost înmânat de catre angajator nu este scrisul meu. Este un alt scris pot să in judecata compania pt ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca gabisim gabisim Buna ziua am urmatoarea intrebare in legatura cu Contract individual de munca . Avem la nivel de institutie incheiat un contract colectiv de munca incheiat ... (vezi toată discuția)
Angajare legala? Wosret Wosret Buna seara, Am semnat pe 13 martie un contract de munca, urmand ca exemplarul meu sa-mi parvina in original, indata ce va fi semnat si de Directorul General ... (vezi toată discuția)