Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM 2011

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!
1. De ce vreti dvs. neaparat o HG?
2. Nu exista o astfel de precizare in nici un act normativ dar... angajatorul vrea sa aiba o dovada ca vi s-a inmanat un exemplar din CIM.
3. Dar semnatura o dati dupa ce vi se inmaneaza exemplarul dvs. din CIM.
Este doar o masura preventiva a angajatorului.
geostel a scris:

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!

Nu exista niciun act normativ acre sa prevada asa ceva ... insa in Codul Civil este reglementata "formalitatea multiplului exemplar". Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite.
freeelis a scris:

geostel a scris:

Buna ziua'
imi puteti spune care este Hotararea de Guvern in care se evidentieaza ca la semnarea contractului de munca de catre salariat acesta este obligat sa scrie pe exemplarul angajatorului " am primit un exemplar , si semnatuta acestuia".
Va multumesc!

Nu exista niciun act normativ acre sa prevada asa ceva ... insa in Codul Civil este reglementata "formalitatea multiplului exemplar". Formalitatea multiplului exemplar presupune ca inscrisul sa fie redactat in atatea exemplare originale cate parti cu interese contrare sunt, iar pe fiecare exemplar sa se faca mentiune de numarul originalelor intocmite.

Chiar asa fiind,textul legii nu presupune existenta formulei scrise invocate de utilizator ,pe exemplarul ramas la angajator.
andymaurul, utilizator
multumesc pentru raspunsuri, numai ca azi am avut control de la itm , iar pe contractele de munca nu se specifica acest lucru , iar inspectorul m-a atentionat cu privire la acest lucru , si mi-a spus ca amenda pentru nerespectarea acestuui lucru este de 1500 ron.